سرپرست تیم خودرو هیبریدی بارثاوا گفت: تیم خودروی بارثاوا در مرحله اول در بخش‌های طراحی فنی و طراحی صنعتی در بین 58 تیم شرکت‌کننده از سراسر دانشگاه‌های کشور رتبه اول را کسب کرد.

 سید روح‌الله رفعت حسینی با بیان این‌که خودروی بارثاوا یک خودروی هیبریدی با ظرفیت چهار سرنشین است، اظهار کرد: این خودرو هم از لحاظ زیست محیطی و هم از نظر مصرف سوخت مقرون به صرفه است، به طوری که در هر 100 کیلومتر مصرف 8/5 لیتر بنزین را به 5 لیتر کاهش می‌دهد؛ این فناوری از سال 2003 در بیشتر کشورهای اروپایی مورد استقبال خودروسازان معروف دنیا از قبیل شرکت بنز، هوندا، تویوتا و بی ام و قرار گرفته است.

وی در تعریف خودروی هیبریدی گفت: به هر خودروی دوگانه‌ای، خودروی هیبریدی می‌گویند که خودروی بارثاوا دارای یک موتور بنزینی و یک موتور برقی با باتری بزرگتر است. از ویژگی‌های بارز این خودرو شارژ باتری توسط برق شهری موجود در منازل است.

سرپرست تیم خودروی هیبریدی بارثاوا در ادامه با اشاره به اعتبار تخصیص یافته به این طرح گفت: هزینه طرح حدود 400 میلیون ریال برآورد شده که حدود 65 درصد آن توسط دو اسپانسر از خارج دانشگاه به نام‌های سناباد خودرو توس و شرکت رادتوس و مابقی آن توسط انجمن علمی دانشگاه فردوسی تامین شده است.

رفعت حسینی افزود: مراحل طراحی خودرو هیبریدی بارثاوا از خرداد ماه تا دی ماه 89 انجام شد و از اوایل بهمن ماه مراحل ساخت شروع شد که امید است تا آخر مرداد ماه سال 90 این خودرو آماده تست و آزمایش شود.

وی در ادامه عنوان کرد: با توجه به این‌که برق مورد نیاز این خودرو همان برق خانگی است و از آنجایی که برق در ایران از منابع پتروشیمی تولید می‌شود، در حال حاضر تولید انبوه خودروهای هیبریدی در ایران مقرون به صرفه نیست، اما با توجه به حرکت کشور به سمت تولید برق از انرژی هسته‌ای در آینده‌ای نه چندان دور چشم‌انداز روشنی در جهت سرمایه‌گذاری در چنین طرح‌هایی به چشم می‌خورد.

سرپرست تیم خودرو هیبریدی بارثاوا تصریح کرد: تیم خودروی بارثاوا که در مسابقات ساخت خودروهای هیبریدی دانشگاه صنعتی شریف شرکت کرده بود، در مرحله اول در بخش‌های طراحی فنی و طراحی صنعتی در بین 58 تیم شرکت‌کننده از سراسر دانشگاه‌های کشور رتبه اول را کسب کرد.

رفعت حسینی در مورد تیم خودروی بارثاوا به ایسنا گفت: این تیم متشکل از 30 نفر دانشجوی کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته‌های مهندسی مکانیک، برق و صنایع است و حدود هشت نفر از استادان دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی در پروژه به طور مستقیم و غیرمستقیم در حال فعالیت هستند.